חיים בכתיבה: ג'ון גרישם

 

באמצע 1980, ג'ון גרישם, שהיה אז עורך דין בעיירה קטנה במדינת מיסיסיפי, מילא את זמנו הפנוי בכתיבת רומן על עורך דין צעיר ושאפתן שהסתבך במאבק לחיים או למוות בשם האמת והצדק. כתיבת הרומן ארכה כשלוש שנים ובסופו של דבר נמכר בחמשת אלפים עותקים בכריכה קשה, אך לא זכה לתפוצה גדולה מעבר לזה, ולא תורגם לשפות זרות. בשלב זה עזב גרישם את עבודתו והקדיש את כל זמנו לכתיבת ספרים.

ספרו המפורסם, 'הפירמה', היה בראש רשימת רבי המכר במשך 44 שבועות, מכר למעלה משבעה מיליון עותקים, ועובד לסרט קולנוע בכיכובו של טום קרוז. ואף גם לסדרת טלוויזיה בשם "הפירמה".

ההצלחה המסחרית של גרישם הפכה לנורמה. הסדרה הבאה שלו עסקה במותחנים משפטיים אשר מוכרים קרוב לשלוש מאות מיליון עותקים, ומתורגמים לארבעים שפות. תשע מהרומנים שלו כבר הפכו לסרטים בכיכובם של שחקנים מהשורה הראשונה כגון ג'וליה רוברטס, ג'ין הקמן, סנדרה בולוק, סוזן סרנדון ודסטין הופמן, תחת שרביטם של במאים מעולים דוגמת סידני פולאק, פרנסיס פורד קופולה, וג'ואל שומאכר. גרישם נכלל באופן קבוע ברשימות האנשים העשירים בעולם, עם הכנסה שנתית של עשרות מיליוני דולרים.

 

 

למרות ששמו הפך למותג עשיר, גרישם שומר על צניעות ונאמנות לכתיבה משובחת ואיכותית. מידי פעם, הוא עובר בספריו מעולם המשפט, ומבצע גיחות אל ספרות בדיונית, סיפורים קצרים, כתיבת סיטקומים הומוריסטיים, ולאחרונה אף סיפורת ילדים. אך הוא תמיד כולל בעבודתו נושאים חברתיים ולעתים קרובות עוסק ישירות בשאלות משפטיות ומוסריות סביב נושאים דוגמת עונש מוות, חסרי בית, ביטוח בריאות ותנאי כליאה. ספריו מתמקדים לעתים קרובות בחברה שבורה.

בסרטון: הטריילר של הסרט הנודע "הפירמה" של הסופר ג'ון גרישם בכיכוב טום קרוז

 

נגישות