מרכז שיקום טראומה מינית – למה חשוב לפנות לעזרה?

תקיפות מיניות נפוצות ביותר, כאשר הסטטיסטיקה אומרת שאחת מכל שלוש נשים, ואחד מבין שישה גברים, יחוו מתישהו במהלך חייהם תקיפה מינית. תקיפה מינית מוגדרת בתור אקט פיזי או מילולי שנעשה על ידי אדם אחד מבלי שאדם אחר מסכים לכך. למעשה, הנתונים מאוד מדאיגים ונמצא כי אחת מכל ארבע נשים עלולה לעבור אונס. פגיעות מיניות רבות, מתרחשות על ידי אנשים מוכרים, ועלולות להימשך תקופות ארוכות. רבים מהנפגעים מתחת לגיל 18. תתפלאו לדעת, שזה מגיע לכולם, ללא הבדלים ברמת ההשכלה, הדת או המצב הסוציו אקונומי. כשמדובר בפגיעות מיניות, הנושא כל כך רגיש ועדין שחשוב לדעת שאם חלילה אתם או מישהו קרוב אליכם נקלע לסיטואציה הקשה הזו, יהיה לכם מענה מקצועי ואמין. מי שנפגע מינית, פונה פעמים רבות למסגרת טיפולים כלשהי. מרכז שיקום טראומה מינית, הוא מקום המציע מענה וטיפול לנפגעים ונפגעות, אשר סובלים מהשפעות נפשיות בשל האירוע. מרכזים מסוג זה, מציעים לרוב מענה עוטף שכולל את ייעוץ נפשי, התערבות של רווחה במקרה הצורך, ליווי של עובדות סוציאליות ועוד.

 

החשיבות של פנייה לעזרה

תקיפה מינית היא לרוב חוויה מאד קשה המערבת הפרה של הגבולות האישיים, המרחב האישי והבטחון. ההשלכות של תקיפה מינית לעיתים מרחיקות גם עד כדי משברים אישיים או משפחתיים. כדי למזער את הנזקים ככל האפשר מומלץ לפנות מוקדם ככל הניתן לקבלת עזרה. באתר guy.org.il תוכלו לקבל מידע נוסף על הנושא. נכון שמדובר בחוויה לא נעימה בלשון המעטה, מדובר במשהו טראומתי שקשה עד מאוד להשתקם ממנו ובכל זאת, חשוב לפנות לעזרה. אדם שחווה פגיעה מינית נפגע גם מבחינה פיזית והרבה פעמית מבחינה מנטלית וזה משפיע על הנפש שלנו בצורה בלתי ניתנת להסבר ולכן מאוד חשוב לפנות לעזרה. יחד עם זאת, אם אתם מכירים אדם שחווה תקיפה מינית ולא פונה לעזרה בעצמו, כדאי לסייע לו בכל דרך שתוכלו.

 

היכן פועל מרכז שיקום טראומה מינית?

בשלב הראשון, אפשר לפנות לקווי הסיוע השונים לנפגעי תקיפות מיניות ולהתחיל משם את התהליך.
יש בתחום זה מספר מרכזים המציעים מענה מקצועי בכל רחבי הארץ. באתר הרשמי של משרד העבודה והרווחה תוכלו למצוא רשימה מתעדכנת של מרכזים ויחידות המטפלות במסגרת עירונית, כאשר חלקם מציעים טיפול ללא עלות לטווח ארוך. ישנם מרכזים הממוקמים בבתי חולים, בבתי חולים פסיכיאטריים חלקם במרכזים לבריאות הנפש ולפעמים יש מענה גם בשוק הפרטי באמצעות אנשי טיפול מתחומים שונים. ישנם מרכזים הפונים לנשים, לגברים, לילדים ולנוער.

 

מתי כדאי לפנות לעזרה?

טראומה המתרחשת בעקבות פגיעה מינית עלולה ללוות את הנפגע במשך כל ימי חייו ולפגוע בתחומים רבים. לכן חשוב לפעול לקבלת עזרה מקצועית וליווי ארוך טווח מהר ככל שניתן.

 

מה הם התסמינים לפגיעות מיניות?

ישנם מספר תסמינים לנפגעי פגיעות מיניות. אנשים שעברו פגיעה מינית לעיתים מתקשים להירדם או לישון באופן רצוף, ישנה לפעמים נטייה להתפרצויות זעם או עצבנות, קושי בריכוז, דריכות ועוררות לסביבה ועוד. ישנם מקרים בהם נפגעי פגיעה מינית יגיבו ברמה גבוהה ומתמדת של עירור. נפגעים מסויימים חווים מחדש זכרונות חוזרים מאירוע הפגיעה, בצורת פלאשבק. ישנם נפגעים הסובלים מסיוטים במהלך שנת הלילה או הזיות ופלאשבקים בזמן העירות. ישנה תחושה כללית של מצוקה. ההשלכות לתחושות אלו יכולות לבוא לידי ביטוי בסיכון גבוה למצבים של פגיעה עצמית, פגיעה מינית חוזרת, התנהגויות אובדניות, קושי במתן אמון ועוד השלכות רבות המקשות על התפקוד היומיומי.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות