טיקים – מהם האבחנות והטיפולים?

מהם טיקים?

כאשר מדברים על טיקים, מדברים על תופעה ותסמין נוירו-התפתחותי מאוד מוכר ונפוץ, אשר תופעה זו מאופיינת לרוב על ידים תנועות חדות ופתאומיות, קולות פתאומיים ובלתי צפויים אשר חוזרים ונשנים. הטיק והתסמינים אשר צוינו לעיל, מתרחשים אצל בני האדם אשר סובלים הם בשל  פעילות מרובה של מפר שרירים או קבוצות שרירים כל פרק זמן מסוים. הטיקים כאמור הינם תופעה לא רצויה, אך בפעמים רבות ובעזרת טיפול ולמידה עצמית מתאימה, ניתן להגיע למצב של שליטה, ברמות כאלה או שונות.

 

חלוקת הטיקים ל 2 קבוצות עיקריות

 

כיום נהוג לבצע חלוקה של הטיקים ל 2 סוגים מרכזיים  – טיק תנועתי וטיק קולי. טיק תנועתי בא לידי ביטוי בדרך כלל באמצעות מצמוץ רב וחזק בעיניים, עיוותים של תנועת הפנים, הזזה של הראש, הסטת המבט לקוות שונים, תזוזות מפתיעות של הידיים והרגליים, קפיצות, ומתיחות בלתי צפויות של הגפיים או של הצוואר.

 

לעומת זאת, טיק קולי בא לידי ביטוי בדרכים רבות מאוד של סימפטומים ושל תופעות. באתר tics.co.il תוכלו לקבל מידע נוסף על סוגי טיקים. בין התופעות הללו ניתן למצוא – כחכוח של הגרון, תנועות חזקות וקולניות באף, המהום, שיעול חזק ומטריד אשר נשמע לאוזן, וחזרה מספר פעמים רב על מילים, משפטים, או הברות שונות. מעבר לקשת הרחבה של התסמינים המצויים בטיק, טיק יכול להיות טיק פשוט, אך יכול להיות גם טיק מסובך ומורכב.

 

על טיק פשוט

 

טיק פשוט מערב ומשפיע על קבוצה אחת של שרירים בגוף, ונמשך זמן קצר יחסית – כאלפית של שנייה. במידה שמדובר על טיק תנועתי פשוט, אזי הוא יכול להתבטא פשוט במצמוץ קטן שחוזר על עצמו או בזריקה אחורה של הכתף. כאשר מדובר על טיק קולני שהוא פשוט, הנ"ל יכול להתבטא דרך המהום או כחכוח בגרון.

 

על טיק מורכב

 

טיקים מורכבים לעומת זאת, יימשכו מספר מסוים של שניות, ויופיעו ברוב המקרים זמן רב בצורה משמעותית מזמן הופעתם של הטיקים הפשוטים. כאשר מדובר על טיקים מורכבים, ישנו עירוב של קבוצת שרירים רבה בכל פעם, כלומר, הם מערבים דרכם פשוט מספר מסוים של טיקים פשוטים. הנטייה הינה לחשוב ולהרגיש כי הטיקים המורכבים מכוונם למטרה, ונעשו מתוך רצון כלשהו, דוגמה פופולארית לכך הינה הסטה חדה של המבט, תוך כדי מתיחה חזקה של הצוואר, זוהי גם דומה של טיק מורכב תנועתי. במקרה של טיק קולני ומורכב, הדבר יכול להתבטא ולבוא לידי ביטוי דרך אמירה של משפט כלשהו או מילה מסוימת.

 

המאפיינים השונים

 

ברוב המקרים, הפרעות הטיקים מופיעות ומתחילות להיות מורגשות כבר בגיל צעיר, כאשר יופיעו טיק תנועתיים בנוסף לטיק קולי. במרבית המקרים, ילדים יעידו כי הופעת הטיק הינה הבאה של חוסר נוחות או הרגשה רעה מסוימת.

 

איך מטפלים?

 

יש היום המון שיטות שעוזורת לטפל בטיקים, בין אם מדובר בכאלה פשוטים זמניים ובין אם מדובר במה שנקרא תסמונת טורט – תופעה, לרוב גנטית ממנה סובלים ילדים ובני נוער עד גיל 18. ניתן לטפל במצב באמצעות טיפולי פסיכולוגי התנהגותי בו המטפל מלמד את הילד איך לשלוט בהם. יחד עם זאת, מחקרים רבים מראים כי קיים קשר ישיר בין לחץ ומתח לבין היווצרותם והופעתם. כלומר ככל שהאדם הסובל מהטיקים יהיה שרוי תחת רוגע, ככה הטיקים יופחתו ולכן שיטות טיפול המעודדות ירידה בלחץ כמו דיקור, טיפולי מגע וכדומה, יכולים גם כן לעזור.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות