מוחמד עלי – האיש והאגדה

 

ניתן לקבוע בבטחה שהוא היה הספורטאי המהולל ביותר של עולם האגרוף, אלוף במשקל כבד. מוחמד עלי היה ידוע אף בזכות עמדתו הציבורית נגד מלחמת וייטנאם, ואת הקרב האחרון שלו ניהל עם מחלת הפרקינסון.

הוא נולד כקסיוס קליי, בלואיסוויל, קנטאקי, בשנת 1942. מוחמד עלי זכה במדליית זהב אולימפית בשנת 1960 ובתואר אלוף העולם במשקל כבד בשנת 1964. הוא הושעה מהתואר בעקבות סירובו לשירות צבאי, אך זכה בתואר האליפות במשקל כבד יותר פי שניים במהלך שנות השבעים.

הוא ידוע במיוחד בקרבות המפורסמים אותם ניהל נגד ג'ו פרייזר וג'ורג' פורמן במהלך הקריירה שלו. מחלת הפרקינסון אובחנה אצלו בשנת 1984, וחלק ניכר מזמנו הוקדש לפעילות פילנתרופית. הוא זכה במדליית החירות הנשיאותית בשנת 2005, ונפטר ב-3 ביוני 2016, בפיניקס, אריזונה.

 

ביוגרפיהעל חייו ומותו של האיש והאגדה, פעילותו ההתנדבותית, עמדתו כלפי מלחמת ויאטנאם, ותארי האליפות בהם זכה.

אליפויות עולם באגרוף. מוחמד עלי היה הראשון להכתיר את עצמו בתואר אלוף העולם, ואז הקדיש את חייו היות ראוי לתואר.

הקרב שייזכר לדורות. מאמר המסביר מדוע הקרב של מוחמד עלי עם ג'ו פרייזר בפיליפינים היווה את אמת המידה בעולם האגרוף למשך 41 שנים.

כל הקרבות. מוחמד עלי נכנס לזירה 61 פעמים לאחר שהפך למתאגרף מקצועי בשנת 1960. מאמר זה מפרט את כל הקרבות המפורסמים שלו.

טקס האזכרה. מקור השראה לעולם האגרוף, המתאגרף המהיר היפה ביותר, שעבד ללא לאות, עד הסוף המר והגדול. כל שנותר היה ללוות את מוחמד עלי למנוחות עולם.

מוחמד עלי מסרב לשרת בצבא. הוא עלה לכותרות באפריל 1967 בשל סירובו להתגייס לצבא ארצות הברית בנימוק של היותו סרבן. הכרזה זו הפעילה שרשרת אירועים שנמשכה עד להחלטת בית המשפט העליון בשנת 1971, שביטל את הרשעתו.

הקרב הקשוח ביותר. מוחמד עלי צוטט בהרחבה וזכה לכתבות בתקשורת יותר מכל אדם אחר בעולם. אך את הקרב הקשוח ביותר שלו ניהל נגד מחלת הפרקינסון.

הנשיא אובמה על מוחמד עלי. בדברי ההספד שלו, מכריז הנשיא על המתאגרף עטור הפרסים כעל אלוף כל הזמנים, שהביא כבוד וגאווה עצומים לאמריקה.

החשיבות החברתית ההיסטורית. האופן בו ניצל מוחמד עלי את מעמדו החברתי הגבוה כדי לפעול למען שיפור החברה.

כיבוש הפחד. סקירת חייו של מוחמד עלי מלמדת על דבקות במטרה, ניצחון הפחד, והתגברות חסרת חת על כל המכשולים שבדרך.

למה אגדת האגרוף שינה את שמו. לדבריו: "אני מוחמד עלי, שם חסר משמעות, שפירושו הבן האהוב של אלוהים, ואני מתעקש שאנשים ישתמשו בשם זה כשהם מדברים איתי. קסיוס קליי מסביר מדוע שינה את שמו בשנת 1964.

מוחמד עלי עושה קסמים. אחד המתאגרפים המפורסמים בעולם יכול גם לבצע להטוטי קסמים. כך הוא בידר ילדים בזמן המתנה בשדה תעופה.

 

נגישות