מצמוץ יתר

מצמוץ יתר הוא תופעה שאפשר לראות אותה בקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים כאחד. ישנן סיבות כאלה ואחרות לכך שהמצמוץ מופיע ובמקרים רבים אין הוא כלל רצוני. במקרים אחרים יהיה מדובר במצמוץ שקורה לאורך תקופה מסוימת וקצובה ולאחר מכן יפסיק מעצמו. אנשי מקצוע מהתחומים הטיפוליים מכירים את הגורמים למצמוץ ומציעים לכל אדם שסובל מהתופעה טיפול אחר שיתאים לו, לגיל שלו ולשגרת היומיום שלו. באופן כללי אפשר לומר שהמקור למצמוץ יתר הוא נוירולוגי ולכן הורה ששם לב שהמצמוץ של הילד שלו קורה בתדירות גבוהה או מלווה בטיקים נוספים בכל חלק אחר בגוף צריך להתייחס לזה ולפנות לרופא נוירולוג או לאיש מקצוע טיפולי אחר על מנת לבצע אבחון ולהבין בדיוק במה מדובר. חשוב מאד לדעת שלא מומלץ להמתין ולכן כאשר שמים לב לעניין – יש חשיבות לפנייה מהירה אל מי שיוכל להבין מה בדיוק קורה.

 

הסיבות השונות למצמוץ יתר

מכיוון, כאמור, שמדובר בגורמים שרובם ככולם נוירולוגיים – לא תמיד אפשר לזהות מה היה הטריגר לפרוץ המצמוץ או להבין מדוע התגובה באה לידי ביטוי דווקא במצמוץ. ילדים למשל נחשבים לרגישים יותר והם יכולים להגיב במגוון רחב של תגובות לאירועים שהם חווים. מה שנראה כאירוע רגיל ושגרתי בעיניו של אדם או ילד אחד ייראה כקשה עבור ילד אחר שלא יצליח להתמודד והטראומה או הבהלה שלו יכולה לבוא לידי ביטוי בצורת מצמוץ יתר לאורך זמן או כזה שייפסק מעצמו תוך כמה ימים או שבועות. חשוב מאד לפנות אל מקור מוסמך ומקצועי לקבלת מידע או הכוונה כמו למשל אתר האינטרנט tics.co.il שמרכז מידע רלוונטי ברמה גבוהה בדיוק בנושא זה. זה מה שיבטיח את עדכנות הידע והטיפולים שיוצעו לכל מטופל שפונה ולכל הורה מודאג.

 

התמודדות עם התופעה

גם לאחר שמבינים מה היה הטריגר שגרם להתפרצות המצמוץ התכוף לא תמיד אפשר במאה אחוז לטפל בעניין או להצליח להפחית את תדירות המצמוצים. מכאן שמה שחשוב לא פחות הוא ההתמודדות הרגשית עם הימצאותם של המצמוצים, בעיקר בקרב ילדים. ילד שכבר ממילא חווה קושי או טראומה שבאו לידי ביטוי במצמוץ תכוף – הרי שהמצמוץ יכול אפילו להחמיר אצלו או להפוך להיות מלווה בטיקים אם גם ההתמודדות של הסביבה לא תהיה ידידותית כלפיו. מכאן שחיזוק הנפש והמנטליות יכול להיות לא פחות חשוב בעניין זה ובמקרים רבים אם מי שסובל מהמצמוץ יהיה רגוע והנפש שלו תהיה שקטה ושלווה – בהחלט יכול להיות שהמצמוץ ייעלם מעצמו תוך פרק זמן כזה או אחר. לא תמיד אפשר יהיה לדעת או לצפות את זה מראש ומכאן החשיבות לטפל בכל מקרה במקביל גם בחיזוק המנטליות של אותו אדם.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות