הטרדה מינית בעבודה – איך שמים לזה סוף?

בשנים האחרונות אנחנו עדים למודעות חיובית שהולכת וגוברת בעולם המערבי בכל הנוגע להטרדות מיניות, ובעיקר לפופולאריות של הטרדות מיניות בקרב האוכלוסייה שלנו. אחד הקמפיינים המובילים ביותר בנושא, קמפיין ה-ME TOO, הוא קמפיין שחשף לעולם את הממדים העצומים של הטרדות מיניות בתרבות שלנו, ובעיקר הראה לנו שנשים עוברות הטרדות מיניות באחוזים גבוהים עד לבלתי ניתנים לתפיסה. ואם מדברים על הטרדות מיניות, אזי שאחד המקומות שהטרדות מיניות מורגשות בהם בצורה הגבוהה ביותר הוא מקום העבודה. הטרדה מינית בעבודה, היא אחד מההטרדות המיניות הנפוצות ביותר, וכיום, על מנת שנוכל להתמודד עם התופעה המדאיגה הזאת, עלינו להגביר את המודעות ואת החינוך בנושאים אלה. בשורות הקרובות, ננסה לענות על השאלה – כיצד לשים סוף להטרדות מיניות בעבודה.

בתור התחלה – מה היא ההגדרה להטרדה מינית בעבודה?

הטרדה מינית בעבודה, בשונה ממונחים אחרים לדוגמת בעילה אסורה בהסכמה מתייחסת לכל התנהגות שהיא, התנהגות בעלת אופי מיני, כזו שבאה במטרה לרסק ולפגוע בפרטיות, בשוויון לזכויות, ובעיקר בכבוד של האדם שחווה את ההטרדה המינית. הטרדה מינית לא חייבת להיות פיזית, כלומר, היא לא חייבת לכלול מגע כלשהו, וכיום גם התנהגות לא הולמת בעלת אופי מיני, וכיוצא בזאת, עשויות להיחשב בתור הטרדות מיניות. הטרדה מינית בעבודה יכולה לקרות בכל מקום ובכל גיל ולכל אחת. זה לא משנה אם את חזקה או חלשה, עם או בלי ביטחון עצמי, ממלצרת במסעדה או עובדת בחברת הייטק, זה קרה וקורה לכולן.

כיצד ניתן לשים להטרדות מיניות בעבודה סוף?

סוגייה זו היא סוגייה לא פשוטה בכלל, שמעסיקה אנשים רבים בעולם באופן יום יומי. את ההטרדות המיניות במקום העבודה לא ניתן להפסיק ביום, אך מנגד, ניתן לחנך, ללמד, ולהקים סביבת עבודה נעימה ובטוחה יותר. בתור מנהלים, חשוב לתת לעובדים שלכם, בעיקר לעובדות הנשים שלכם את התחושה שיש מענה דיסקרטי, מכבד, כזה שידאג להם בכל מצב ובכל סיטואציה. בנוסף, אם את מרגישה שמישהו בעבודה מטריד אותך ופוגע בכבוד שלך, זה לא משנה בכלל איך הוא עושה את ובאיזה אופן את פשוט צריכה להבהיר לו שיפסיק. בין אם מדובר במנכ“ל, מנהל זוטר או עובד אחר, אל תרגישי לא בנוח לשים לזה סוף והעמידי אותו במקומו. אם את חוששת למעמד שלך במקום העבודה או לכבוד שלך או חוששת כי הדבר יכול לפגוע בקידום שלך בעתיד, תוכלי לפנות לגורמים בכירים אחרים ולעקוף את מי שעושה לך את זה. בנוסף, היום יש אינספור שיטות לטפל במצב בין אם זה על ידי פנייה לגורמים סמכותיים שהתפקיד שלהם הוא לעזור לך, בין אם זה על ידי פנייה למי שממונה על המטריד ובין אם על ידי קבלת סיוע מעמותה כזו או אחרת.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות