הטרדה מינית – איפה עובר הגבול?

כיום המודעות וההגדרה של הטרדות מיניות שינו את הפנים שלהם בצורה נחרצת

באופן כללי, ניתן להגיד בצורה חד משמעית וחותכת כי ההגדרה של הטרדה מינית כיום, היא איננה ההגדרה של מה שהיה נחשב או מקובל כהטרדה מינית לפני מספר שנים. עם כל המקרים שאנו שומעים, המודעות לגבי הנושא רק עולה, זאת ככל שהזמן עובר. תנועות לקידום המודעות כנגד הטרדות מיניות ותנועות לעידוד הזכות למרחב אישי תפסו תאוצה רבה ואף שינו את התפיסה, ההכרה, והחינוך של מה זה הטרדה מינית בשנת 2022. תנועת ה"מי טו" הייתה אחת מהתנועות הפופולאריות שביצעו שינוי בעולם ההטרדות המיניות, כאשר תנועה זו עודדה נשים, ואנשים באופן כללי לשתף בחוויות שעברו בתור מוטרדים מינית, ובאה לקבל ולהגדיר סוגים שונים של הטרדות מיניות כיום.

השינוי התפיסתי שחל בעולם ההטרדות המיניות הביא להשלכות שונות ורבות, זאת כאשר, על פי מחקר אשר פורסם בעיתון מוכר ומוביל בארץ, במהלך השנתיים האחרונות חלה עלייה של כשישים ושלושה אחוזים במספר הבקשות לפתיחת תיק משפטי בנושאי הטרדות מיניות ברחבי הארץ. השינוי שחל הביא לצמיחה ולעליה בצורך לשכירת שירותיו של עורך דין מעצר, כאשר מספר הפניות כיום לעורכי דין שייצגו אנשים בתיקי הטרדות מיניות רק הולך וגדל מיום ליום.

מהי ההגדרה החוקתית כיום להטרדה מינית?

כיום, הטרדה מינית מוגדרת מבחינה חוקית בתור פגיעה או עבירה על כבוד האדם, החירות של האדם, בפרטיות שלו, או בעצם בזכות של אותו האדם לשווין מלא. ועל פי החוק המסודר כיום, סעיף 3 בחור של מניעת הטרדות מיניות קובע כי הטרדה מינית היא כל פעולה אשר עונה על אחד מהמעשים הבאים –

  • מעשים מגונים באדם – כל מעשה מגונה נחשב היום להטרדה מינית.
  • ניצול יחסי מרות בעבודה, צבא, או מוסדות לימודיים לטובת הטבות מיניות – אם נוצלת באופן כזה או אחר במקום העבודה, אם יש אדם שנמצא בדרגה או משרה מעלייך והוא מנצל את זה לטובתו האישית ופוגע בכבודך, יכול מאוד להיות שאת מוטרדת מינית ויש לשים לזה סוף.
  • התנכלות לאדם בשל מאפיינים מיניים כאלה ואחרים
  • סחיטה ואיומים בעלי אופי מיני
  • אמירות שמבזות את האדם, משפילות אותו, ומכילות אופי מיני כזה או אחר
  • ביצוע מעשים מגונים באדם
  • מעשים חוזרים ונשנים בעלי אופי מיני
  • פרסום של תמונה, סרט, או הקלטה של בן אדם, כאשר הפרסום מתמקד באופי מיני או מעשים מיניים, והפרסום נעשה על מנת לפגוע, לבזות, או להשפיל את אותו האדם

הסוגייה של הטרדה מינית מול חיזור לגיטימי

מאז השינוי החוקתי האחרון אשר חל סביב הגדרת הנושא של הטרדות מיניות, נשמעות טענות רבות ברחבי הארץ שהצורה הנוכחית של החוק מונעת בעצם חיזור שהוא לגיטימי בין בני אדם, והגדרה זו פוגעת בעצם באפשרות של פיתוח קשרים אישיים מרצון חופשי, בדגש על פיתוח קשרים במקום העבודה. מאז, בתי משפט רבים מנסים לקבוע עקרונות שונים והנחיות אשר יעזרו לקבוע האם מדובר בהטרדה או חיזור לגיטימי. בתי המשפט קבעו כי חיזור במקום העבודה הופך להיות הטרדה מינית, רק כאשר הוא מתבצע תוך כדי ניצול המרות של אדם מסוים.

חשוב להבין שיש המון מקרים של הטרדה מינית, חלקם מטופלים, חלקם בכלל לא עולים לסדר היום. התפקיד שלנו הוא לגלות עירנות, לא להתעלם, לשים את הגבול ולא לגלות פחד. אם מישהו מאיים עלייך, יש לפנות לגורם מקצועי מוסמך ולא להישאר אדישים למצב.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות