ריבית הפריים

עולם שוק ההון, הכלכלה והנדל"ן מלא במושגים וביטויים חשובים שכל מי שעוסק בתחומים אלה חייב להיות בקיא בהם. ריבית הפריים היא סוג של ריבית קבועה שהערך שלה הוא אחוז וחצי יותר מהריבית במשק, כפי שנקבעה על ידי בנק ישראל. ריבית זו נלקחת בחשבון במגוון רחב של נושאים בכלכלה ובעיקר משכנתאות והלוואות. באופן כללי ריבית היא סכום כסך שמשולם לבנק או לגוף פיננסי אחר בתמורה למתן הלוואה או שימוש בכסף שהבנק או אותו גוף פיננסי מעמיד לטובת הלקוחות שלו. ריבית פריים תהיה במקרים רבים ערך שאפשר יהיה לבחון שיעורי ריבית אחרים ביחס אליו. באופן אינטואיטיבי אפשר להבין שבמידה והריבית במשק עולה – הרי שגם ריבית הפריים תעלה בהתאם ואילו אם בנק ישראל יוריד את הריבית במשק, אזי גם ריבית הפריים תרד.

 

למי חשוב לדעת על ריבית פריים?

כאמור, ריבית הפריים היא נתון, או בעצם כלי שמי שעושה בו שימוש הוא בנקים או גופים פיננסיים אחרים שמציעים פיקדונות, חסכונות, הלוואות או משכנתאות. מכיוון שהיא נגזרת מהריבית במשק הרי שלאותם גופים פיננסיים אין הרבה מרווח פעולה אך הם ישתמשו בה והיא הכלי שבא לידי ביטוי בעסקאות פיננסיות שכאלה. כאשר נכנסים לתהליך של בירור לפני משכנתא חשוב מאד לשכור את השירותים של יועץ משכנתא על מנת שהוא יוכל לבצע חישובים מסובכים על בסיס הריביות שמוצעות ללקוח שלו וכך לעזור לו לבחור את המסלול שיהיה הכי מתאים עבורו. הלקוחות הפרטיים בדרך כלל לא מחזיקים בידע מספיק נרחב או מעמיק על מנת להבין לעומק את המשמעויות של כל שינוי בשיעור הריבית המוצע לו ולכן הנוכחות של יועץ מקצועי ומוסמך למשכנתאות היא מה שיעזור לו להבין וגם לבחון את השינויים מבחינת ההחזר החודשי שלו לאורך אותו מספר שנים שהוא בוחן. מכיוון שמדובר בסכום כסף גבוה מאד הרי שכל עשירית או אפילו מאית האחוז יכולה להביא איתה שינוי משמעותי לאורך זמן.

 

השיח הכלכלי על ריביות ונושאים פיננסיים

לאדם הממוצע נדמה לפעמים שכל השיח הכולל מונחים  פיננסיים מתקדמים כלל לא נוגע אליו. בפועל אין זה נכון, שכן לכל אדם יש את הממשק שלו עם המערכת הפיננסית ולכן כדאי להכיר את המושגים, גם אם לא לעומק אלא לרמת הידיעה שהם קיימים. ברגע שיהיה צורך כל אדם ימצא את אנשי המקצוע שבקיאים בתחום ויוכלו לסייע לו להבין איך אותם מונחים ומושגים קשורים אליו ומשפיעים על הכסף הפרטי שלו. בבואו לקחת משכנתא או לבקש הלוואה הידע הזה יהיה חשוב ומהותי ואל לא להתפתות לשום עסקה פיננסית בלי לקבל הסברים מעמיקים מצדם של אנשי מקצוע שיסבירו לו את המשמעות של מונחים אלה על המצב הכלכלי הפרטי שלו.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות