מה זה חינוך מיוחד ולמי זה מתאים?

חינוך מהוה את אחד מאבני היסוד הבסיסיים ביותר בעולם. הוא מתחיל כבר מהבית, החל מהיום שאנחנו נולדים על ידי ההורים שלנו, ובגיל מסוים כבר כל ילד עובר למערכת החינוך הארצית, דרך בתי הספר היסודיים, הגנים, חטיבות התיכון, ובתי הספר התיכוניים בסופו של דבר. מרב הילדים במדינת ישראל פונים לאפיקי החינוך הקלאסיים, אך מאידך, ישנה אוכלוסייה מסוימת שזקוקה לקבל תנאים מיוחדים של חינוך מיוחד. בשורות הקרובות, נביא לידכם מידע נוסף על תחום זה, מידע שיענה על השאלות – מה זה חינוך מיוחד, מי זקוק לו הכי, וכיוצא בזאת.

מה זה חינוך מיוחד? את איזה אוכלוסייה הוא משרת?

חינוך מיוחד הוא מושג אשר מתייחס למסגרות חינוכיות של מדינת ישראל, הנכללות תחת סל שיקום של המדינה, חינוך אשר פונה לאוכלוסייה של אנשים עם צרכים מיוחדים, עד גיל 21. כחלק מהחינוך המיוחד, הילדים שמחזיקים בידם צרכים מיוחדים, זוכים לקבל סביבה לימודית מותאמת עבורם, תוכנית חינוכית מותאמת ברמה האישית, ושירותים נלווים שמסייעים לבעלי הצרכים המיוחד ולמשפחות שלהם, זאת לדוגמת – שירותים רפואיים, הסעות לבית הספר והביתה, ארוחות, ושירותים סוציאליים.

מה זה צרכים מיוחדים?

כאשר אנחנו משתמשים במושג צרכים מיוחדים, אנחנו מתייחסים ללקויות משמעותיות מאוד, לקויות שאינן מופיעות אך ורק בעקבות מצב זמני רפואי. כדי להיות מאובחן בתור אדם עם צרכים מיוחדים, יש לעבור אבחון על ידי אדם שהוסמך לביצוע אבחנה זו. יש גם כל מיני סוגים של מכונים המתעסקים באבחונים ברחבי הארץ שגם הם עוסקים במלאכה הזו. לילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים יש המון הטבות והקלות שעוזרות להם להתמודד עם הקשיים איתם הם הגיעו לעולם. לקות של אדם עם צרכים מיוחדים, היא לקות אשר מוגדרת בתור לקויות בתחומים ה- רגשיים, שכליים, לקויות גופניות, לקויות קוגנטיביות, לקויות שפתיות, וכיוצא בזאת. המטרה העיקרית בתחום של אנשים עם צרכים מיוחדים היא לתת להם את הכלים להשתלב בחברה לאחר תום הלימודים. לעתים לילדים מסוימים יש גם מה שנקרא סייעת משלבת שהיא עוזרת להם להשתלב בתוך מערכת החינוך בצורה מיטיבה, היא מתווכת להם סיטואציות חברתיות ולימודיות ובעזרתה הם יכולים לשפר משמעותית את מצבם.

אפשר גם ללמוד

אם אתם אוהבים ילדים, אם אתם רוצים לתרום משמעותית ולעשות סוג של מהפכה, אם אתם רוצים להרגיש מועילים לזולת, לסביבה, אחד התחומים היותר מרתקים, מספקים ומעניינים שיש זה התחום של חינוך מיוחד. תוכלו לעבוד עם ילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים בגנים, בבתי ספר ובאופן פרטי ולשפר בצורה כזו משמעותית את המצב שבו הם נמצאים מבחינה פיזית, נפשית, רגשית, התנהגותית וחברתית.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות