איך להפסיק התמכרות? – הנה כמה טיפים שחשוב שתכירו

בעולם המודרני שבו אנו חיים, כמעט ולא ניתן למצוא אדם שאינו מצוי בהתמכרות שבאה לידי ביטוי בצורה כזו או אחרת לדבר מסוים. חלק מכורים למכשיר הנייד שלהם ולקבלת עדכונים בפלטפורמות החברתיות כל רגע, אחרים מכורים לאוכל, חלק מכורים לסדרת טלוויזיה מסוימת וכן הלאה. אמנם, במקרים מסוימים התמכרות יכולה להפוך להיות תלות כה חזקה, עד למצב בו הדבר פוגע באיכות החיים באופן משמעותי. אז איך להפסיק התמכרות, מהם סוגי ההתמכרויות הנפוצים ביותר בימינו ומה עוד עליכם לדעת על כך? במהלך המאמר הבא, צוות המומחים שלנו יסביר לכם איך להפסיק התמכרות וכל מה שעליכם לדעת מעבר לכך כאשר מדובר על נושא זה.

 

סוגי התמכרויות נפוצים בימינו

לפני שאתם תוהים איך להפסיק התמכרות, ומחפשים אחר טיפול הולם כפי שתוכלו לעשות בעת ביקור באתר anrclinic.co.il, חשוב להכיר את סוגי ההתמכרויות הנפוצים ביותר בימינו:

  • התמכרות לסמים – כאשר אתם תוהים איך להפסיק התמכרות, חשוב להדגיש כי התמכרות לסמים היא ללא כל ספק אחת מסוגי ההתמכרויות הנפוצים ביותר בימינו. לרוב מדובר על חומרים נרקוטיים, ביניהם ניתן למנות משככי כאבים ממשפחת האופיואידים וגם סמים אחרים כמו הרואין, קוקאין, קודאין וכדומה. בדרך כלל התמכרות לסמים קשים כאלו תהיה מאוד אינטנסיבית, והיא עלולה לפגוע בכל חלקה טובה בחייו של האדם אשר סובל ממנה – החל ממצבו הכלכלי ועד לשגרת חייו, שעלולה להשתנות לגמרי מאחר ואדם המצוי תחת התמכרות לסמים בדרך כלל יהיה לא צפוי, לא עקבי ובהתאם להתמכרותו יקבל החלטות לא רציונליות שעלולות לפגוע באורח החיים שלו. 
  • התמכרות לאלכוהול – התמכרות לאלכוהול דומה במהותה להתמכרות לסמים שכן, אלכוהול הוא סם לכל דבר ועניין. אולם, כדאי לציין כי התמכרות לאלכוהול נחשבת לאחת מסוגי ההתמכרויות האינטנסיביות ביותר, ואילו צריכת יתר של אלכוהול פוגעת באופן משמעותי למדי בבריאות הכללית ועלולה להביא המון בעיות רפואיות ואפילו להעלות את הסיכון למחלות שונות. 

 

דרכי התמודדות

כעת הגיע הזמן להבין איך להפסיק התמכרות. ובכן, הנה כמה טיפים שיעזרו לכם:

  • זיהוי של ההתמכרות והכרת הבעיה – השלב הראשון הוא להבין כי מדובר בבעיה אותה עליכם לפתור, מעין הכרה עצמית בבעיית ההתמכרות שלכם. חשוב לזהות את סוג ההתמכרות שלכם, ולהיות כנים עם עצמכם לגבי האופן בו ההתמכרות משפיעה על חייכם, מאחר וזהו שלב קריטי בדרך לגמילה.
  • תשקלו טיפול CBT – טיפול בשיטת פסיכולוגיית ה-CBT הוכח בתור יעיל לטיפול בהמון מצבים רגשיים, ביניהם ניתן למנות גם התמכרויות שונות למיניהן. למעשה, במסגרת שיטה זו מעשים ופעולות מסוימים מובילים עד לכדי שינוי ממשי בדפוסי ההתנהגות, ובהתאם לכך שינוי של דפוסי פעולה מוחיים. כלומר, במידה ותאמנו את עצמכם לסגל הרגלים חיוביים יותר ולפעול בדפוס מנוגד להתמכרות שלכם – ייתכן כי דפוסי ההתנהגות שלכם ישתנו באופן חיובי. 

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות