בדיקת רנטגן – מהי ומה היא בודקת?

צילום רנטגן, אשר נקרא בקרב אנשים רבים גם – בדיקת רנטגן מהווה כיום את אחת מהבדיקות הרפואיות הכי נפוצות והכי שכיחות בעולם המערבי. אנשים רבים באחוזים גבוהים ביחס לאוכלוסייה, עשויים לעבור את הבדיקה הזו במהלך החיים שלהם, ולעתים קרובות גם יותר מפעם אחת. בשורות הקרובות, ריכזנו והבאנו לידכם מידע חשוב על בדיקות רנטגן, מידע שיכלול את הפרטים הבאים – מה הוא צילום רנטגן, מתי ובשל אילו סיבות מבצעים את הבדיקה הזאת? לאורך כמה זמן צילום רנטגן נמשך, ועוד שאלות כיוצא בזאת.

בראש ובראשונה – מה הוא צילום רנטגן?

צילום רנטגן, היא בדיקת צילום רפואית, זאת בדומה לבדיקות רפואיות כמו – CT לב, וכיוצא בזאת – בדיקה רפואיות שמאפשרת לקבל הדמיה של איברי פנים בתוך גוף האדם, זאת כאשר הדמיה זו מתקבלת ללא שום צורך במעבר של בדיקה פולשנית כלשהיא. צילום רנטגן הוא צילום אשר מתבצע בעזרת קרני רנטגן, קרניים המחזיקות ביכולות חדירה מוגברות – יכולות חדירה שיכולות לגבור גם על רקמות הגוף השונות. בעזרת הקרניים הללו, ניתן לקבל תמונת מצב של איברי פנים בגוף, תמונת מצב שמסייעת לרופאים ולצוותים רפואיים לקבל החלטות בנושאים רפואיים שונים ומורכבים.

באילו מקרים ישנו צורך בביצוע של בדיקת רנטגן?

לצילום רנטגן אין שימוש אחד, אלא מדובר על בדיקה שיכולה לשמש במקרים רבים, זאת לדוגמת המקרים הבאים –

  • ממוגרפיה – בדיקת רנטגן שנועדה לאבחן מצבים מוקדמים של סרטן השד אצל נשים.
  • בדיקת רנטגן משמשת במקרים רבים של אורתופדיה, זאת לדוגמת זיהוי של – שברים בעצמות, קרעים בגידים וברצועות השונות, וכיוצא בזאת.
  • בדיקה אשר מאפשרת קבלת מצב על מצב מערכת העיכול וקיימות של מחלות שונות במערכת העיכול .

מה ההבדל בין בדיקה זו לבדיקת סיטי?

בדיקת רנטגן הינה בדיקה מאוד בסיסית וראשונית והיא בעצם נועדה במטרה שנוכל לראות את המבנה של השלד והשרירים שלנו. היא מצוינת כדי להבין אם יש בעיה מלכתחילה. היא עוזרת לאבחן נקעים, דלקות בגידים וכדומה. לעומת זאת, בדיקת סי טי היא בדיקה יותר מורחבת ולמעשה היא אוסף של כמה בדיקות רנטגן שבודקות את האזור מכל מיני אזורים.

איך קובעים את הבדיקה?

בעיקרון, יש כמה אפשרויות. אפשרות אחת היא לבצע את הבדיקה דרך קופת החולים. כלומר, אם למשל אתם סובלים מבעיה שהיא אורטופדית, תוכלו לקבל הפניה מסודרת. לא כל בדיקת רנטגן מצריכה הפניה וטופס 17 וזה ממש משתנה בין קופות החולים. חלק מהבדיקות מתבצעות בקופת החולים עצמה במרכזים מסודרים, וחלקן האחר מתבצע במכונים חיצוניים עם הסדר. הבעייתיות עם קופות החולים הוא שהתורים לרוב רחוקים מאוד. אופציה נוספת, היא לבצע את הבדיקה באופן פרטי באחד מהמכונים הפרטיים ואז בעצם לקבל החזר מהביטוי הפרטי, זאת במידה ויש לכם כזה.

שיתוף:

Twitter
Telegram
WhatsApp
נגישות